1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

NEY ÜFLEMEK GÖNÜLLERE DEVA RUHLARA ŞİFADIR..

Yazar yusuf

ney yapımı Konya Yusuf Dönmez

Profesyonel ney yapımı ve testleri

ÖZEL TASARIM NEY FOTOĞRAFLARIMIZ İÇİN TIKLAYINIZ >>>

Mehmet Akif'in Neyzenliği ve Neyzen Tevfik

Yazar yusuf

Neyzen Tevfik daha 19'undayken, 1898'de, babası medrese öğrenimi için, sonradan şeyhülislâm olacak olan Musa Kâzım Efendi'nin yanına, İstanbul'a gönderir onu. Musa Kâzım Efendi, onu, Fatih'teki Fethiye Medresesi'ne yerleştirir. Ama Neyzen Tevfik, medrese eğitimi ve ortamı ile bağdaşmaz. Zamanını daha çok Galata ve Yenikapı Mevlevihaneleri'nde geçirir. Bu arada Mehmet Akif Ersoy'la tanışır. Akif, dönemin seçkin müzisyen ve edebiyatçıları ile tanışmasını sağlar.

1901 yılında, medrese giyimi olan cübbe ve şalvar yerine Akif'in verdiği setre pantolonu giymesi, akşamları medrese dışında kalması ileri-geri konuşmalara yol açınca, Fethiye Medresesi'nden ayrılır ve Fatih'te şekerci Hanı'nda tuttuğu bir odada yaşamaya başlar. Daha sonra da Çukurçeşme'deki Ali Bey Hanı'na yerleşir.

DEVAMINI OKU >>>

ney

Yazar yusuf

neyyapimi.net  sitemizde ney ile bilgileri paylaşmaya çalışıyoruz. Sizlere kaynak olması, yardımcı olması gayreti ile hazırlıklarımızı sürdürüyor, yeni çalışmalarımızı güncelliyoruz. ney yapımı net sitemizde ney yapımı, ney bakımı, ney tarihi, ney taksimleri, ney linkler, ünlü neyzenler, ney satışı, ney videoları, ney fotoğrafları, ney dünyam, ney kursu verenlerney kursu alan öğrencilerim vs. bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

NEY VİDEOLARI

Kültür B. Ney Satışı

Mevlana 3D

Anket

Sitemizde hangi konuya ağırlık verelim

 

 

 

 

 


  Sonuçlar

Ziyaretçilerimiz

Şu anda 12 konuk çevrimiçi
Bugün2
Dün105
Hafta414
Ay3297
Toplam Ziyaretçi571233

VCNT - Visitorcounter