1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Neyzen Yusuf Dönmez, neyyapimi.net - Welcome

Yazar yusuf


Refreshed our website with a different infrastructure, neyyapimi.net neykonya.net membership has to be repeated. Click here to subscribe or renew your membership for the first time.

My dear friends, we would like to talk a little bit of myself and the culture of the ney. Ney to blow primary 7 I began to breathe into the classroom and about 25 years, nay.

READ MORE>>>


Ney Yusuf DÖNMEZ

NEY MADE neykonya

Reeds town of Hatay and Syria Samandagi December / cut in January. Arli Kesinlen Reeds 10 or 20 are connected with rubber in stacks. The reason the curve is for the improvement in time to connect the cane. 9-node must be cane. because it is the same as the structure of the human throat.

READ MORE>>>


Mehmet Akif'in Neyzenliği ve Neyzen Tevfik

Yazar yusuf

Tevfik ney at the age of just 19, in 1898, his father to study theology school, which will be subsequently Şeyhülislam near Musa Kazim Effendi, sends him to Istanbul. Musa Kazim Effendi, her, Fatih Madrasa places in Fethiye. But Ney, Tevfik, is incompatible with madrasa education and environment. Spends more time in the Galata and Yenikapı Mevlevihaneleri'nde. Meanwhile, Mehmet Akif Ersoy met. Akif, acquaintance with the period of literature, and provides a distinguished musician.

In 1901, a theological school in clothes instead of robes and baggy trousers to wear Akif Setre the evening of conversations back and forth to stay out of theology school opened, kept in a room with Han in Fethiye confectioner Fatih Madrasa, separated and start to live. He then moved to Han Çukurçeşme'deki Ali Bey.

READ MORE>>>

Mehmet Akif'in Neyzenliği ve Neyzen Tevfik

Yazar yusuf

There are no translations available.

Neyzen Tevfik daha 19'undayken, 1898'de, babası medrese öğrenimi için, sonradan şeyhülislâm olacak olan Musa Kâzım Efendi'nin yanına, İstanbul'a gönderir onu. Musa Kâzım Efendi, onu, Fatih'teki Fethiye Medresesi'ne yerleştirir. Ama Neyzen Tevfik, medrese eğitimi ve ortamı ile bağdaşmaz. Zamanını daha çok Galata ve Yenikapı Mevlevihaneleri'nde geçirir. Bu arada Mehmet Akif Ersoy'la tanışır. Akif, dönemin seçkin müzisyen ve edebiyatçıları ile tanışmasını sağlar.

1901 yılında, medrese giyimi olan cübbe ve şalvar yerine Akif'in verdiği setre pantolonu giymesi, akşamları medrese dışında kalması ileri-geri konuşmalara yol açınca, Fethiye Medresesi'nden ayrılır ve Fatih'te şekerci Hanı'nda tuttuğu bir odada yaşamaya başlar. Daha sonra da Çukurçeşme'deki Ali Bey Hanı'na yerleşir.

DEVAMINI OKU >>>

ney

Yazar yusuf

There are no translations available.

neyyapimi.net  sitemizde ney ile bilgileri paylaşmaya çalışıyoruz. Sizlere kaynak olması, yardımcı olması gayreti ile hazırlıklarımızı sürdürüyor, yeni çalışmalarımızı güncelliyoruz. ney yapımı net sitemizde ney yapımı, ney bakımı, ney tarihi, ney taksimleri, ney linkler, ünlü neyzenler, ney satışı, ney videoları, ney fotoğrafları, ney dünyam, ney kursu verenlerney kursu alan öğrencilerim vs. bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ney Videos

Culture B. Ney Sales

Rumi 3D

Polls

Sitemizde hangi konuya ağırlık verelim

 

 

 

 

 


  Results

Visitors

We have 19 guests online
Today118
Dün164
Hafta118
Month2737
Toplam Ziyaretçi554493

VCNT - Visitorcounter